Kommende afhøringer

Afhøringerne foretages på Retten på Frederiksberg kl. 9-15.30 med frokostpause kl. 12-13.

Vi gør opmærksom på, at der løbende kan forekomme ændringer i berammelsesplanen. Den til enhver tid opdaterede berammelsesplan fremgår nedenfor.

Datoer    Tid    Afhøringer
         
5. august 2020   9.00   Chefkonsulent i Udlændinge- og Integrationsministeriet Jesper Gori (bisidder: advokat Eddie Omar Rosenberg Khawaja)
         
6. august 2020   9.00   Chefkonsulent i Udlændinge- og Integrationsministeriet Jesper Gori (bisidder: advokat Eddie Omar Rosenberg Khawaja)
         
7. august 2020   9.00   Fuldmægtig i Udlændingestyrelsen Ronya Habo (bisidder: advokat Jakob Lund Poulsen)
    10.30   Tidligere fuldmægtig i Justitsministeriet og tidligere specialkonsulent i Udlændingestyrelsen Adam Abdel Khalik (bisidder: advokat Peter Breum)
         
13. august 2020   9.00   Tidligere fuldmægtig i Udlændinge- og Integrationsministeriet Anne Nygaard Just (bisidder: advokat Peter Breum)
    13.00   Tidligere direktør i Udlændingestyrelsen Tanja Franck (bisidder: advokat Asger Bagge-Jørgensen)
         
14. august 2020   9.00   Chefkonsulent i Udlændinge- og Integrationsministeriet Merete Milo (bisidder: advokat Mikkel Holm Nielsen)
    10.00   Tidligere særlig rådgiver Mark Thorsen (bisidder: advokat Frederik Kromann Jespersen)
         
20. august 2020   9.00   Tidligere vicedirektør i Udlændingestyrelsen Lene Vejrum (bisidder: advokat Morten Samuelsson)
         
21. august 2020   9.00   Kontorchef i Udlændingestyrelsen Ditte Kruse Dankert (bisidder: advokat Lise Lauridsen)
         
27. august 2020   9.00   Enhedschef i Udlændingestyrelsen Kristina Rosado (bisidder: advokat Thomas Lindberg Brædder)
    13.00   Chefkonsulent i Udlændingestyrelsen Margit Sander Rasmussen (bisidder: advokat Jakob Lund Poulsen)
         
28. august 2020   9.00   Asylchef i Dansk Røde Kors Anne la Cour
    10.30   Socialkonsulent i Dansk Røde Kors Helle Kjems
    13.00   Tidligere indkvarterings- og fælles faglig koordinator på Asylcenter Holmegaard Trine Kristensen
    15.00   Direktør i Thisted Kommune Lars Sloth
         
3. september 2020   9.00   Tidligere fuldmægtig i Udlændinge- og Integrationsministeriet Anna-Sophie Saugmann-Jensen (bisidder: advokat Stine Gry Johannessen)
         
4. september 2020   9.00   Reserveret til yderligere afhøringer
    10.00   Tidligere kontorchef i Justitsministeriet Thomas Klyver (bisidder: advokat Lise Lauridsen)
    13.00   Departementschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Christian Hesthaven (bisidder: advokat René Offersen)
    14.00   Tidligere departementschef i Statsministeriet Christian Kettel Thomsen (bisidder: advokat Gunnar Homann)
         
16. september 2020   9.00   Kommitteret i Justitsministeriet Nina Holst Christensen (bisidder: advokat Lise Lauridsen)
    13.00   Tidligere afdelingschef i Justitsministeriet Jens Teilberg Søndergaard (bisidder: advokat Peter Kragh)
         
17. september 2020   9.00   Tidligere departementschef i Justitsministeriet Barbara Bertelsen (bisidder: advokat Jens Rostock-Jensen)
    11.00   Tidligere kontorchef i Justitsministeriet Carsten Madsen (bisidder: advokat Lise Lauridsen)
    13.00   Tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen (bisidder: advokat Michael Goeskjær)
         
24. september 2020   9.00   Kontorchef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Jonas From Soelberg (bisidder: advokat Eddie Omar Rosenberg Khawaja)
    13.00   Kontorchef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Anette Görtz (bisidder: advokat Thomas Lindberg Brædder)
         
25. september 2020   9.00   Reserveret til yderligere afhøringer
         
30. september 2020   9.00   Reserveret til yderligere afhøringer
         
7. oktober 2020   9.00   Reserveret til yderligere afhøringer