Tidligere afhøringer

                                                             
Datoer Afhøringer
   

14. maj 2020

Direktør for Styrelsen for International Rekruttering og Integration (Siri) Kasper Højvang Kyed

 

Fhv. ministersekretær Andreas Højmark Søndergaard
  Fhv. ministersekretær Sofie Odgaard
   
15. maj 2020 Fhv. direktør for Udlændingestyrelsen Henrik Grunnet (bisidder: advokat Anders Valentiner-Branth)
  Afdelingschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Frank Bundgaard
   
18. maj 2020 Fhv. afdelingschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Lykke Sørensen (bisidder: advokat Søren Juul)
   
20. maj 2020 Fhv. departementschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Uffe Toudal Pedersen (bisidder: advokat Pernille Backhausen)
   
24. maj 2020 Fhv. minister Inger Støjberg (bisidder: advokat Nicolai Mallet)
   
25. maj 2020 Fhv. minister Inger Støjberg (bisidder: advokat Nicolai Mallet)
   
28. maj 2020 Fhv. afdelingschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Lykke Sørensen (bisidder: advokat Søren Juul)
   
8. juni 2020 Afdelingschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Line Skytte Mørk Hansen (bisidder: advokat Thomas Ryhl)
   
19. juni 2020

Fhv. minister Søren Pind (bisidder: advokat Karoly Nemeth)

  Presseansvarlig i Udlændingestyrelsen Nils Bak
  Afdelingschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Henrik Kyvsgaard
   
5. august 2020 Chefkonsulent i Udlændinge- og Integrationsministeriet Jesper Gori (bisidder: advokat Eddie Omar Rosenberg Khawaja)
   
6. august 2020 Chefkonsulent i Udlændinge- og Integrationsministeriet Jesper Gori (bisidder: advokat Eddie Omar Rosenberg Khawaja)
   
7. august 2020 Fuldmægtig i Udlændingestyrelsen Ronya Habo (bisidder: advokat Jakob Lund Poulsen)
  Tidligere fuldmægtig i Justitsministeriet og tidligere specialkonsulent i Udlændingestyrelsen Adam Abdel Khalik (bisidder: advokat Peter Breum)
   
13. august 2020 Tidligere fuldmægtig i Udlændinge- og Integrationsministeriet Anne Nygaard Just (bisidder: advokat Peter Breum)
  Tidligere direktør i Udlændingestyrelsen Tanja Franck (bisidder: advokat Asger Bagge-Jørgensen)
   
14. august 2020

Chefkonsulent i Udlændinge- og Integrationsministeriet Merete Milo (bisidder: advokat Mikkel Holm Nielsen)

 

Tidligere særlig rådgiver Mark Thorsen (bisidder: advokat Frederik Kromann Jespersen)

   
20. august 2020 Tidligere vicedirektør i Udlændingestyrelsen Lene Vejrum (bisidder: advokat Morten Samuelsson)
   
21. august 2020 Kontorchef i Udlændingestyrelsen Ditte Kruse Dankert (bisidder: advokat Lise Lauridsen)
   
27. august 2020 Enhedschef i Udlændingestyrelsen Kristina Rosado (bisidder: advokat Thomas Lindberg Brædder)
  Chefkonsulent i Udlændingestyrelsen Margit Sander Rasmussen (bisidder: advokat Jakob Lund Poulsen)
   
28. august 2020 Asylchef i Dansk Røde Kors Anne la Cour
  Socialkonsulent i Dansk Røde Kors Helle Kjems
  Tidligere indkvarterings- og fælles faglig koordinator på Asylcenter Holmegaard Trine Kristensen
  Direktør i Thisted Kommune Lars Sloth
   
3. september 2020 Tidligere ministersekretær i Udlændinge- og Integrationsministeriet Andreas Højmark Søndergaard (bisidder: advokat Jakob Lund Poulsen)
  Tidligere fuldmægtig i Udlændinge- og Integrationsministeriet Anna-Sophie Saugmann-Jensen (bisidder: advokat Stine Gry Johannessen)
   
4. september 2020 Tidligere kontorchef i Justitsministeriet Thomas Klyver (bisidder: advokat Lise Lauridsen)
  Departementschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Christian Hesthaven (bisidder: advokat René Offersen)
  Tidligere departementschef i Statsministeriet Christian Kettel Thomsen (bisidder: advokat Gunnar Homann)
   
16. september 2020 Kommitteret i Justitsministeriet Nina Holst Christensen (bisidder: advokat Lise Lauridsen)
  Tidligere afdelingschef i Justitsministeriet Jens Teilberg Søndergaard (bisidder: advokat Peter Kragh)
   
17. september 2020 Tidligere departementschef i Justitsministeriet Barbara Bertelsen (bisidder: advokat Jens Rostock-Jensen)
  Tidligere kontorchef i Justitsministeriet Carsten Madsen (bisidder: advokat Lise Lauridsen)
  Tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen (bisidder: advokat Michael Goeskjær)
   
24. september 2020 Kontorchef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Jonas From Soelberg (bisidder: advokat Eddie Omar Rosenberg Khawaja)
  Kontorchef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Anette Görtz (bisidder: advokat Thomas Lindberg Brædder)
   
25. september 2020 Tidligere chefkonsulent i Udlændingestyrelsen Jens Vikner (bisidder: advokat Jakob Lund Poulsen)
  Fhv. departementschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Uffe Toudal Pedersen (bisidder: advokat Pernille Backhausen)
  Fhv. minister i Udlændinge- og Integrationsministeriet Inger Støjberg (bisidder: advokat Nicolai Mallet)
   
30. september 2020 Afdelingschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Line Skytte Mørk Hansen (bisidder: advokat Thomas Ryhl)
  Fhv. afdelingschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Lykke Sørensen (bisidder: advokat Søren Juul)
  Fhv. presse- og kommunikationschef i Udlændinge- og Integrationsministeriet Mia Tang
  Vicedirektør i Udlændingestyrelsen Anni Fode (bisidder: advokat Henrik Stagetorn)
  Fhv. presse- og kommunikationsrådgiver i Udlændinge- og Integrationsministeriet Sarah Andersen